5 prvků Tradiční Čínské Medicíny je vlastně 5 elementů, tedy: voda, dřevo, oheň, země a kov. Každý z nich obhospodařuje některé tělesné orgány např. voda ledviny a močový měchýř nebo dřevo játra a žlučník. Tím se přes příslušné dráhy a body ovlivňují energie orgánů, které, když nejsou v rovnováze, poškozují jiné orgány. To je ovšem velmi stručně řečeno. Kdo chce zkusit pochopit hlouběji, může si to představit třeba takto.
PENTAGRAM PĚTI PRVKŮ
Stará čínská teorie, říká asi toto…
Představte si:
Z půdy roste strom, avšak VODA (z vody roste dřevo), umožňuje stromu, aby mohutněl a rostl. A strom, tedy DŘEVO (dřevo živí oheň), když se zapálí nebo vznítí, rozpoutá OHEŇ (oheň rodí zemi), který umí vše přeměnit na popel. Právě díky popelu, je pak ZEMĚ úrodná a plodná, jak navenek tak v nitru (země tvoří kov). V jejích útrobách se tak díky plodnosti a dostatku, vysrážením může tvořit KOV, ten je pak přítomný v nitru země, tudíž i v kamenech říčních koryt, a tím postupně obohacuje vodu o minerální prvky, tedy i kov (voda obsahuje minerály). Kruh pěti elementů se uzavírá a VODA může opět nechat vzedmout nové…
Platnosti tohoto „koloběhu života“ si všimli už kdysi dávno, mudrci ve staré Číně a postupně jejím rozvinutím, tak položili základy Tradiční Čínské Medicíny (TČM).
Když už jsem několikrát zmíňil vodu, neodpustím si podotknout, že je opravdu důležitá, naše tělo obsahuje téměř 70% vody. Voda, jak je dávno dokázáno, má paměť a lze ji tedy ovlivňovat, upravovat nebo s ní jinak pracovat (viz. Masaru Emoto). Je dobré, něco více se o ní dozvěděti a případné informace zdravotně v potaz bráti.